Nabór uzupełniający - zgłoś się do Sieci doradców ngo - Fundusze dla Klimatu!

Kogo szukamy?

To projekt dla osób, które:

  • mają w sobie pasję, wrażliwość i wiedzę z zakresu dbania o klimat i środowisko,
  • wiedzą jak przygotować i realizować projekty społeczne i/lub inwestycyjne,
  • są przekonane, że współpraca władz samorządowych i lokalnych organizacji jest ważna, 
  • posiadają kompetencje do tego, aby wspierać i doradzać lokalnej społeczności,
  • są aktywne lokalnie, w szczególności działają i/lub pracują w organizacji pozarządowej prowadzącej działalność doradczą i szkoleniową na rzecz trzeciego sektora, np. centra wsparcia NGOs, ośrodki Działaj Lokalnie, lokalne grupy działania.

Do udziału w projekcie zakwalifikowanych zostanie co najmniej 15 osób z całej Polski, po wcześniejszym pozytywnym przejściu procesu rekrutacji. 

Rekrutujemy w Województwach: Kujawsko-pomorskim, Lubelskim, Lubuskim, Małopolskim, Mazowieckim, Opolskim, Podkarpackim, Podlaskim, Pomorskim, Śląskim, Świętokrzyskim, Zachodniopomorskim

REKRUTACJA – JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Aby wysłać zgłoszenie należy wypełnić formularz online, który dostępny jest TUTAJ. Formularz aktywny jest do 31 marca 2024 r. (niedziela) do godz. 23.59. Wybrane osoby zaprosimy na rozmowę kwalifikacyjną.

Ważne: przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Projektu – wypełniając formularz zobowiązujecie się do przestrzegania Regulaminu.

Chcesz więcej wiedzieć?

Zapraszamy na spotkania informacyjne (ONLINE):

Link do spotkania przesłany zostanie w dniu, w którym odbywa się dane spotkanie. Czekać będziemy na Ciebie na ZOOM.

Na główny zakres merytoryczny projektu składają się tematy związane m.in. ze strukturą funduszy europejskich, w tym Krajowy Plan Odbudowy, programy regionalne (16) i krajowe (8), w szczególności Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, programy Interreg, zrównoważony rozwój – zagadnienia związane z zasadą horyzontalną przy wdrażaniu funduszy europejskich, Strategia Unii Europejskiej Europejski Zielony Ład, Sprawiedliwa Transformacja, planowanie strategiczne na poziomie lokalnym i budowanie partnerstw, Europejski Pakt na rzecz Klimatu, Pakiet Fit for 55, analiza i dobór źródeł finansowania adekwatnie do potrzeb społeczności lokalnej. Szczegółowa agenda zostanie udostępniona przed pierwszym zjazdem.

W ramach projektu:

  • weźmiesz udział w 2 trzydniowych zjazdach szkoleniowych (w formie stacjonarnej)
  • poznasz dobre praktyki z zakresu mitygacji i adaptacji do zmian klimatu uczestnicząc w wizytach lokalnych,
  • będziesz mieć okazję na wymianę doświadczeń dzięki spotkaniom sieciującym z innymi uczestnikami/-czkami,
  • zostaniesz objęty wsparciem ekspertów/-ek programu “Zielony Lider”, w różnych obszarach i zagadnieniach powiązanych z tematyką klimatu, ochrony środowiska oraz planowania strategicznego w kontekście przygotowania i realizacji projektów społecznych i/lub inwestycyjnych,
  • zrealizujesz spotkania informacyjne nt. możliwych form dofinansowania w swoim regionie oraz przeprowadzisz usługi doradcze wspierając 3 społeczności lokalne (min. 40h) w procesie aplikowania o fundusze europejskie na przedsięwzięcia społeczne i/lub inwestycyjne służące mitygacji i adaptacji do zmian klimatu. 

Dla uczestników/-czek projektu zaplanowano WYNAGRODZENIE. 

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Organizator nie zwraca kosztów dojazdów. W ramach projektu zapewniamy osobom uczestniczącym w zjazdach stacjonarnych miejsca noclegowe, wyżywienie, udział w sesji szkoleniowej i wizycie lokalnej oraz materiały szkoleniowe. Dojazd na spotkania i zjazdy w ramach projektu organizowany jest indywidualnie przez Uczestników i Uczestniczki. Zjazdy online będą organizowane na platformie ZOOM.

 Wymagania techniczne:

  • dostęp do komputera/laptopa z kamerą, smartfona i internetu;
  • dostęp do materiałów wymaga posiadania osobistego konta Google. Bezpłatne konto można założyć bezpośrednio pod linkiem https://accounts.google.com/

Q&A, CZYLI NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Ilu doradców zostanie zakwalifikowanych do projektu? Czy istnieje coś na kształt „regionalizacji” ?

Będzie to co najmniej 15 osób, średnio po 1 z danego województwa. Rekrutujemy w Województwach: Kujawsko-pomorskim, Lubelskim, Lubuskim, Małopolskim, Mazowieckim, Opolskim, Podkarpackim, Podlaskim, Pomorskim, Śląskim, Świętokrzyskim, Zachodniopomorskim

W jakich terminach i godzinach odbywać się będą sesje szkoleniowe?

Sesje stacjonarne odbędą się w terminach 6-8.06.2024 oraz 3-5.10.2024. Zjazdy stacjonarne rozpoczynać się będą w czwartek ok. godz. 10, a kończyć w sobotę ok. godz. 15.

Gdzie odbywać się będą sesje szkoleniowe?

Odbędą się 2 sesje szkoleniowe (pierwsza zaplanowana została w Warszawie).

Czy podczas sesji szkoleniowych muszę martwić się o nocleg i wyżywienie?

Nocleg oraz wyżywienie zapewnia organizator. Dodatkowo zapewniamy także nocleg dzień przed rozpoczęciem zjazdu szkoleniowego (środa/czwartek), po to, aby uczestnicy i uczestniczki mogli spokojnie mogli dojechać na miejsce szkolenia. Jedynym kosztem, który musicie ponieść to koszty dojazdu na szkolenie oraz powrotu, gdyż każdy organizuje go we własnym zakresie.

Co w sytuacji gdy wprowadzone zostaną obostrzenia związane z pandemią koronawirusa? Czy doradztwo może być świadczone online?

Będziemy na bieżąco reagować jeśli zostaną wprowadzone jakiekolwiek ograniczenia. Zależy nam jednak na bezpośrednim kontakcie z uczestnikami i uczestniczkami projektu. Preferować będziemy również bezpośredni kontakt we współpracy doradcy z 3 lokalnymi społecznościami ze względu na jej efektywność, choć forma online nie jest wykluczona.

Ile wynosi wynagrodzenie dla doradców?

Wynagrodzenie wynosi 5000 zł. Formą rozliczenia może być umowa zlecenie lub umowa o świadczenie usług z osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Wysokość wypłacanego stypendium będzie uzależniona m.in. od frekwencji na szkoleniach, zorganizowania spotkań oraz ilości godzin świadczonego doradztwa. Szczegółowo zostało to rozpisane na www.ofop.eu/funduszedlaklimatu.

Jak należy rozumieć definicje „społeczności” które będą wspierane przez doradców?

Docelowo mają to być gminy do 50 tys. mieszkańców. Czasami może to być obręb całej gminy, a czasami 2-3 miejscowości; wszystko zależy od typu projektu nad którym doradca będzie pracował razem z tą społecznością. Wyjątkowo będą to mogły być obszary powyżej wskazanego limitu mieszkańców w większych miastach ze względu np. na tereny wchodzące w obszar Sprawiedliwej Transformacji (jednak taki wyjątek będzie wymagał niezbędnej zgody).

W jakim zakresie doradcy będą wspierani w organizacji spotkań ogólnodostępnych?

Organizacja spotkania (w tym rekrutacja, zapewnienie sali itp.) oraz jego przeprowadzenie będzie należała do zadań doradcy. Niemniej jednak będziemy wspierali w promocji wydarzenia poprzez informowanie za pośrednictwem kanałów promocyjnych Organizatora a także w przygotowaniu merytorycznym do przeprowadzania spotkań (np. korzystając ze wsparcia ekspertów). Spotkania informacyjne będą mogły być organizowane np. w ramach większych wydarzeń i konferencji.

Czy w ramach wynagrodzenia, trzeba dokumentować wydatki (np. brać faktury za wynajem sali, poczęstunek dla uczestników)?

Nie. Nie wymagamy dokumentowania wydatków ponoszonych przez doradców. Doradcy rozliczać będą swoje zaangażowanie na podstawie sprawozdań merytorycznych.

Czy w razie sytuacji nadzwyczajnych (np. choroba) w sesjach może uczestniczyć inny przedstawiciel organizacji w zastępstwie?

Nie. Zależy nam na obecności konkretnej osoby biorącej udział w projekcie. W wyjątkowych sytuacjach (np. choroba), rekomendować będziemy nadrobienie materiału ze zjazdu oraz indywidualną pracę z ekspertami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej sieci doradczej? Zobacz prezentację!

Fundusze dla klimatu – Sieć Doradców NGO to projekt szkoleniowo-doradczy realizowany przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (OFOP) przy współpracy Fundacji Sendzimira w ramach programu „Zielony Lider” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Tworzymy ogólnopolską sieć ponad 30 doradców i doradczyń w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich na projekty społeczne i inwestycyjne służące mitygacji i adaptacji do zmian klimatu. Odbiorcami usług doradczych są lokalne organizacje pozarządowe, a także partnerstwa organizacji i samorządów w gminach do 50 tys. mieszkańców w całej Polsce.

Film - Fundusze dla Klimatu - Sieć doradców NGO

Potrzebujesz wsparcia w pozyskaniu funduszy europejskich na swój projekt? Skontaktuj się z doradcą lub doradczynią ze swojego regionu! Kontakty znajdziesz na poniższej mapie

W jakim zakresie wspieramy?

– Organizujemy spotkania informacyjne o dostępnych funduszach europejskich
– Doradzamy w zakresie pozyskania funduszy europejskich na projekty społeczne i inwestycyjne służące mitygacji i adaptacji do zmian klimatu
– Wspieramy w procesie konsultowania i włączania lokalnych społeczności w planowanie i realizację projektów dofinansowanych z funduszy unijnych, obejmujące kwestie środowiskowe
– Inspirujemy praktycznymi i ciekawymi rozwiązaniami z zakresu rozwiązań przyjaznych środowisku

Mapa doradców/czyń | Fundusze dla Klimatu

Lista doradców/czyń | Fundusze dla Klimatu

Doradcy

Warmińsko-Mazurskie:

Zbigniew Mieruński
Zbigniew Mieruński

tel. 508 118 968

[email protected]

Wioletta Anuszkiewicz
Wioletta Anuszkiewicz

tel. 511 128 606

[email protected].

Barbara Dawcewicz
Barbara Dawcewicz

tel. 734 437 135

[email protected]

Grażyna Leszczyńska
Grażyna Leszczyńska

[email protected]

Łódzkie:

Opolskie:

Ilona Sobul
Ilona Sobul

tel. 602 536 972

[email protected]

Małgorzata Stępień-Dudek
Małgorzata Stępień-Dudek

tel. 790 306 686

[email protected]

Aleksandra Podkońska
Aleksandra Podkońska

tel. 519 496 589

[email protected]

Sandra Koźba
Sandra Koźba

[email protected]

Dolnośląskie:

Świętokrzyskie:

Sylwia Mielczarek
Sylwia Mielczarek

[email protected]

Grzegorz Derela
Grzegorz Derela

tel. 601 095 444

[email protected]

Inga Demianiuk-Ozga
Inga Demianiuk-Ozga

[email protected]

Katarzyna Zioło
Katarzyna Zioło

tel. 530 989 878

[email protected]

Wielkopolskie:

Kujawsko-pomorskie:

Kornelia Walczak
Kornelia Walczak

[email protected]

Joanna Szymczak
Joanna Szymczak

tel. 696 222 285

[email protected]

Anna Lewandowska
Anna Lewandowska

tel. 669 214 933

[email protected]

Adrian Ignasiak
Adrian Ignasiak

tel. 605 308 183

[email protected]

Podlaskie:

Małopolskie:

Monika Pietkiel
Monika Pietkiel

tel. 516 992 349

[email protected]

Piotr Znaniecki
Piotr Znaniecki
email:  [email protected]
Łucja Kucmin-Węglarczyk
Łucja Kucmin-Węglarczyk

tel. 531 254 914

[email protected]

Monika Bochenek
Monika Bochenek

tel. 509 792 610

Lubuskie:

Zachodniopomorskie:

Paulina Gołek
Paulina Gołek

tel. 502 060 231

[email protected]

Krystyna Adamenko
Krystyna Adamenko

[email protected]

Piotr Jaśkiewicz
Piotr Jaśkiewicz

tel. 694 807 564

[email protected]

Anna Zimnicka
Anna Zimnicka

tel. 575 730 889

[email protected]

Śląskie:

Mazowieckie:

Joanna Machowska
Joanna Machowska

tel. 609 499 089

[email protected]

Janusz Piechoczek
Janusz Piechoczek

tel. 729 846 611

[email protected]

Patrycja Dubaniewicz
Patrycja Dubaniewicz

[email protected]

zaślepka K
Beata Puda
tel. 605 044 419

Lubelskie:

Pomorskie:

Podkarpackie:

Aleksander Jurzysta
Aleksander Jurzysta

tel. 694- 653-666

[email protected]

Grażyna Grabka
Grażyna Grabka

[email protected]

Iwona Woch
Iwona Woch

[email protected]

Jak skorzystać z pomocy doradcy/doradczyni?

Aby skorzystać z pomocy doradców/doradczyń po prostu skontaktuj się z nami. Na stronie  www.ofop.eu/funduszedlaklimatu znajduje się lista doradców/doradczyń z podziałem na poszczególne województwa, w których udzielają wsparcia. Doradca/Doradczyni pokieruje Cię w dalszych krokach.

Jaki zakres obejmuje wsparcie doradcze?

Do każdej osoby, która zwróci się do doradców/doradczyń o wsparcie podchodzimy indywidualnie – adekwatnie do potrzeb. W ramach wsparcia nasi doradcy/doradczynie organizują spotkania informacyjne o dostępnych funduszach europejskich, doradzają w zakresie pozyskania funduszy europejskich na projekty społeczne i inwestycyjne służące mitygacji i adaptacji do zmian klimatu, wspierają w procesie konsultowania i włączania lokalnych społeczności w planowanie i realizację projektów dofinansowanych z funduszy unijnych, obejmujące kwestie środowiskowe, inspirują praktycznymi i ciekawymi rozwiązaniami z zakresu rozwiązań przyjaznych środowisku.

Czy doradztwo może być online?

Cenimy sobie elastyczność, lecz zależy nam na bezpośrednich spotkaniach. Wsparcie doradcze może obejmować zarówno formułę stacjonarną, online oraz telefoniczną – wszystko zależy od możliwości Twoich oraz doradcy/doradczyni.

Jak długo trwa wsparcie doradcze?

Zależy nam aby wsparcie, które świadczymy dla lokalnych społeczności było efektywne, a więc przełoży się na konkretne wnioski, które zostaną złożone w ramach naborów dotyczących pozyskania funduszy europejskich. W niektórych przypadkach proces ten trwa kilka godzin, w innych sytuacjach kilkanaście godzin – wiele zależy od zaangażowania Twojej organizacji.

Kto może skorzystać ze wsparcia?

Ze wsparcia Sieci Doradców NGO – Fundusze dla Klimatu korzystać mogą lokalne organizacje pozarządowe, a także partnerstwa organizacji i samorządów w gminach do 50 tys. mieszkańców w całej Polsce.

Czy ze wsparcia doradczego mogą korzystać przedsiębiorcy?

Nie, firmy nie są grupą którą wspiera Sieć Doradców.

Chciałbym w swojej społeczności zorganizować spotkanie informacyjne o dostępnych funduszach europejskich. W jaki sposób mogę zaprosić doradcę/doradczynię na spotkanie?

Skontaktuj się z nami – na stronie  www.ofop.eu/funduszedlaklimatu znajduje się lista doradców/ doradczyń z podziałem na poszczególne województwa, w których udzielają wsparcia. Doradca/doradczyni pokieruje Cię w dalszych krokach.

W ramach jakich programów można liczyć na wsparcie?

Doradcy/doradczynie udzielają wsparcia w ramach naborów ze środków pochodzących z funduszy europejskich, które uwzględniają kwestie środowiskowe, służące mitygacji i adaptacji do zmian klimatu

Czy jest możliwość dołączenia do Sieci Doradców NGO – Fundusze dla Klimatu jako doradca?

W chwili obecnej nie prowadzimy rekrutacji do naszego zespołu doradców/doradczyń. Planowany najbliższy nabór uzupełniający to I kwartał 2024 roku.

W czwartek 13 października 2022 r. podczas konferencji online zainaugurowaliśmy projekt Fundusze dla Klimatu – Sieć Doradców NGO. Rozpoczynamy współpracę z 42 uczestniczkami i uczestnikami projektu.

Do współpracy zaprosiliśmy łącznie 33 osoby na liście głównej oraz 10 osób na liście rezerwowej. Podczas spotkania uczestniczki i uczestnicy zostali powitani oraz przedstawione zostały najważniejsze informacje. W spotkaniu brała również udział Pani Agnieszka Mazur, Dyrektor Programowy PAFW.

Nie możemy się już doczekać kolejnych spotkań – to będzie niesamowita przygoda!

W dniach 20-22.10.2022 r. w Tarnowie Podgórnym k. Poznania ponad 30 doradczyń i doradców wzięło udział w I sesji szkoleniowej w ramach projektu Fundusze dla Klimatu – Sieć Doradców NGO. Program niezwykle bogaty w merytorykę, inspiracje oraz integrację – było to pierwsze spotkanie uczestników projektu.

Pierwszego dnia uczestnicy skupieni byli m.in. nad „architekturą” funduszy europejskich na perspektywę unijną 2021-2027 oraz dorobkiem prawnym UE w dziedzinie środowiska, aspektami zrównoważonego rozwoju, taksonomii i DNSH.

Drugi dzień to poszerzenie wiedzy oraz warsztaty z zakresu bioróżnorodności, gospodarki obiegu zamkniętego, efektywności energetycznej oraz rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury, czyli lokalnej retencji i przeciwdziałaniu suszy.

Niezwykle wartościowy był ostatni dzień, czyli wizyta studyjna. Odwiedziliśmy Stowarzyszenie Lokalni w Gminie Suchy Las, gdzie dowiedzieliśmy się, w jaki sposób funkcjonuje i jak tworzy się ogrody deszczowe. W Puszczykowie spotkaliśmy się ze Stowarzyszeniem Ekologiczne Puszczykowo, natomiast w Poznaniu z Koalicji ZaZieleń Poznań. Dzięki współpracy podczas sesji szkoleniowej gościliśmy ekspertki i ekspertów z WWF Polska, Fundacji Greenmind, Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć – dziękujemy!

Druga z sesji szkoleniowych (8-9.12.2022 r.) odbyła się online na platformie ZOOM.

Pierwszego dnia w praktyczny sposób zostały omówione zasady planowania procesu inwestycyjnego, w tym rola i miejsce organizacji społecznych i mieszkańców w tworzeniu planu inwestycyjnego.

Drugi dzień zjazdu online to poszerzenie prezentacji z pierwszego zjazdu na temat błękitno-zielonej infrastruktury, z uwzględnieniem jej praktycznych rozwiązań.

Trzecia z sesji szkoleniowych (26-28.01.2023 r.) odbyła się online na platformie ZOOM.
Pierwszego dnia doradcy i doradczynie wzięli udział w praktycznych zajęciach nt. „Programy regionalne w ramach Polityki Spójności na lata 2021-2027. Jak korzystać z zapisów Programów?”, które poprowadziła Iwona Janicka. Podczas nich zapoznali się ze strukturą programu regionalnego danego województwa, w tym alokacją przeznaczoną na poszczególne priorytety realizujące cele szczegółowe związane ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska. Zweryfikowali także jakie interwencje (przedsięwzięcia i projekty) są planowane w ramach programu. Omówione zostały kluczowe zagadnienia związane z programem regionalnym, w tym co to jest szczegółowy opis priorytetów, kody interwencji, sposoby zatwierdzania kryteriów i metodyki naboru projektów.
Drugiego dnia zgłębiony został temat „Jak badać potrzeby społeczności lokalnej? Diagnoza lokalna – zasady i sprawdzone narzędzia.” Podczas zajęć prowadzonych przez Agnieszkę Maszkowską uczestnicy/-czki dowiedzieli się czym jest diagnoza lokalna, jakie są cele i zasady jej prowadzenia. Przedstawione zostały metody i sprawdzone narzędzia możliwe do wykorzystania przez uczestników szkolenia w ich pracy z różnymi grupami. Przyjrzeli się zarówno socjologicznym metodom badawczym, jak też technikom warsztatowym i animacyjnym, które można z sukcesem zastosować pracując ze społecznościami lokalnymi.
Ostatni dzień zjazdu to zajęcia nt. współpracy z samorządem, które prowadzili Łukasz Strutyński i Grzegorz Kamiński z Fundacji Miasto. Uczestnicy/-czki dyskutowali m.in. o instrumentach prawnych i aspektach finansowych, a także omawiali kwestie proceduralne umożliwiające włączanie się mieszkańców i ich organizacji w prowadzenie polityki rozwoju na poziomie lokalnym (gmin). Pierwsza część poświęcona była aktom i dokumentom planistycznym ze szczególnym uwzględnieniem roli partnerów społeczno-gospodarczych w przygotowaniu, wdrożeniu i konsultowaniu strategii. Druga część dotyczyła podstawowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem gminy jako jednostki samorządu terytorialnego. W kolejnej części zaprezentowane zostały wybrane instrumenty prawne dotyczące dostępu do informacji publicznej oraz pozwalające mieszkańcom i ich organizacjom na wpływ na realizację zadań publicznych. Ostatnia część szkolenia dotyczyła aspektów finansowych, w tym budżetów gmin i procedurze ich tworzenia oraz uchwalania, a także zdolności inwestycyjnej samorządów lokalnych.
To były niezwykle intensywne trzy dni. Już wkrótce widzimy się podczas sesji szkoleniowej stacjonarnej w Warszawie!

KONTAKT

Pytania związane z rekrutacją i projektem należy kierować na adres e-mail: [email protected]